معرفی کتاب : عباسیان؛ از بعثت تا خلافت

عباسیان؛ از بعثت تا خلافت

عباسیان؛ از بعثت تا خلافت ؛ محمد الله اکبری ؛ انتشارات بوستان کتاب ؛

محمد الله اکبری در این مکتوب سعی دارد تا خواننده را با فضای فکری سیاسیون در اواخر روزگار امویان و دلایل ظهور و به قدرت رسیدن عباسیان آشنا کند .او با آوردن دلایلی منطقی و جالب، از بسیاری از اسرار دعوت مردم توسط عباسیان برای قیام علیه امویان و همچنین شیوه حکومت و سلطنت آنها پرده برمی دارد. اسراری که دانستن آنها باعث شگفتی همگان از سیستم مخوف ارتباطی عباسیان و نیز خفقان حاکم بر جامعه می شود و دستگاه اطلاعاتی قدر امویان را بیش از پیش به رخ خواننده می کشاند. برای نمونه مشاهده می کنید که به دلیل یک خبر غیبی که به دست عباسیان رسیده، چندیدن پدر و پسر پشت سر هم عبدالله نام دارند و عبدالله بن عبدالله در آن زمان نامی رایج در بین ائمه عباسی بوده است. و البته نامی حساس و خطرناک از نظر حاکمان اموی . نکته جالب توجه در آن برهه از روزگار ، اختلاط و یا جعل احادیث زیادی در باب ظهور منجی است. کاری که از طرف عباسیون با هدف جذب مردم به قیام عمومی انجام شده و برای نمونه می توان به احادیث مربوط به قیام "سیاه جامگان" از خراسان اشاره کرد که البته در این کتاب اشاره زیادی به این بحث نشده .

این کتاب در دادن دیدی تحلیلی در برخورد با مسائل سیاسی اجتماعی آن برهه از تاریخ و دلایل استنکاف ائمه معصومین از قیام و به دست گیری زمام امور مردم بسیار موثر است .

من این کتاب را در تابستان 1388 مطالعه کردم اما متاسفانه نت برداری یا خلاصه برداری از آن انجام نداده ام و امیدوارم در روزهای باقی مانده از تابستان 1389 موفق به انجام این کار بشوم. 

/ 1 نظر / 25 بازدید
بی خاطره

سلام ورودت رو به عرصه ی وبلاگ نویسی تبریک میگم...