سالوادور آلنده، رئیس جمهور شیلی، به توپ بسته شد !!!

تصمیمات اقتصادی آلنده با عنوان "راه شیلی به سوی سوسیالیسم" و کمک او به دهک های پایین جامعه در اوایل دوران زمامداری او بر شیلی، تاثیرات عمیقی بر اقتصاد آن کشور گذاشت. آلنده اقداماتی از جمله تثبیت قیمتها، افزایش دستمزدها، و اصلاحات مالیاتی را انجام داد که اثر آن افزایش هزینه مصرف کننده و توزیع مجدد نزولی درآمد بود. برنامه‌های مشترک دولتی- خصوصی به کاهش بیکاری کمک نمود. بیشتر بخش بانکداری ملی شد. بسیاری از شرکتهای موجود در صنایع مس، زغال سنگ، آهن، نیترات، و فولاد ملی شده، یا تحت نظارت و دخالت دولت قرار گرفتند. خروجی بخش صنعتی به سرعت افزایش یافت، و بیکاری طی سال اول دوران دولت آلنده افت نمود. میلیونها هکتار زمین بین کارگران کشاورزی بدون زمین به عنوان بخشی از برنامه اصلاحات کشاورزی توزیع شد، مواجب معوقه نیروهای مسلح ضمن افزایش پرداخت تامین شد، شیر رایگان برای کودکان فراهم شد. اتحادیه توسعه خلق هندیها و موسسه فنی ماپوچه برای پاسخگوئی به نیازهای جمعیت بومی شیلی پایه گذاری شدند.

اما این اقدامات تا زمانی موفق و مفید بودند که منافع یک ابرقدرت متجاوز بین المللی را به خطر نمی انداختند. ملی شدن  روز افزون شرکتهای صنعتی  و بانک ها و نهایتا ملی شدن صنعت مس دست آمریکا را از  منابع اقتصادی عظیم شیلی کوتاه کرده بود. و باعث ایجاد تنشهای فزاینده با آمریکا شده بود. دولت نیکسون فشار مالی بین‌المللی از جمله تحریمها را به منظور محدود سازی اعتبار اقتصادی شیلی بر آنها وارد ساخت. بطور هم‌زمان، سازمان سیا هزینه‌هایی را برای ایجاد رسانه‌ها، سیاست‌مداران، و سازمانهای مخالف و برای کمک به تسریع مبارزه برای ایجاد بی ثباتی در شیلی اختصاص داد. برای مثال تنها یکسال پس از کودتای 1973  فاش شد که آمریکا هشت میلیون دلار برای سرنگونی دولت آلنده توسط مخالفین سرمایه گذاری کرده است.

از سال۱۹۷۲، پیشرفت اقتصادی سال اول دوره زمامداری آلنده جهت معکوس گرفت و اقتصاد درگیر بحران شد. قطبی شدن سیاست افزایش یافت، و تحرکات دو گروه موافق و مخالف حکومت که اغلب به درگیری‌ها منجر می‌شد، شایع گردید.

علاوه بر این یک رکود اقتصادی که در سال ۱۹۶۷ آغاز شده و در سال۱۹۷۰ به اوج خود رسیده بود، باعث تشدید فرار سرمایه، تنزل سرمایه گذاری خصوصی، و خروج دارائی‌های بانکی از سوی افراد معترض به برنامه سوسیالیستی آلنده شد. به مرور زمان تولید، کاهش و بیکاری افزایش یافت. تا اوایل سال ۱۹۷۳، تورم از کنترل خارج شد. اعتصاب های بی وقفه ای که از محلات مرفه سانتیاگو آغاز شده و در ادامه اعتصابات پزشکان، معلمین، دانشجویان، کامیونداران، کارگران معادن مس، و گروه شاغلین بخش‌های کوچک را موجب شده بود، اقتصاد شیلی را فلج کرد.

در طول ریاست جمهوری آلنده، وی در تقابل و تعارض با کنگره ملی شیلی بود. او همچنین بر یک ائتلاف شکننده اتکا داشت که از میانه رو ها تا افراطیون چپ مائوئیست تشکیل شده بود. لذا تدابیر اجتماعی آلنده از قبیل افزایش دستمزدها ، ملی کردن معادن مس و شرکت های بزرگ شیلی و غیره هرگز با توافق جمعی جناحش همراه نمی شدند.

در ماه مه ۱۹۷۳ دادگاه عالی شیلی دولت را به اتفاق اکثریت آرا به نقض قوانین و جلوگیری از اقدامات قانونی پلیس و تصمیمات نادرست قضایی محکوم نمود. در اوت ۱۹۷۳ دیوان عالی کشور از آلنده به دلیل ناتوانی در اجرای قانون زمین و رفتارهای خلاف قانون اساسی شکایت کرد . آلنده که هیچ راهی جز بازگشت به اجرای قانون اساسی برایش باقی نمانده بود، اقدام دیگری کرد و در اوایل سپتامبر 1973 اعلام کرد که برای اصلاح قانون اساسی یک همه پرسی برگزار خواهد نمود اما هرگز موفق به ارائة آن نشد...

بذر تفرقه و تنش روزنامه های وابسته، صاحبان سرمایه، منادیان شعار آزادی و سازمان دهندگان اعتصاب ها با پشتوانه مالی سازمان سیا، به بار نشسته بود، در نهایت در صبح روز ۱۱ سپتامبر 1973 کاخ ریاست جمهوری شیلی به محاصره نظامیان تحت امر ژنرال پینوشه که از حمایت سازمان سیا ، دولت آمریکا و شخص هنری کیسینجر ، وزیر خارجه آمریکا برخوردار بود، در آمد. پینوشه کاخ ریاست جمهوری را بمباران کرد و آلنده به قتل رسید. ۱۲ روز بعد نیز پابلو نرودا، سراینده مجموعه شعر، « انگیزه نیکسون کشی و جشن انقلاب شیلی » بدرود حیات گفت تا نیکسون مدافع صلح! و آزادی! بدون مزاحمت با بمب های خود درصدد برقراری دموکراسی در جهان برآید.

کشور شیلی پس از آن، به مدت16 سال گرفتار یکی از وحشتناکترین و خونخوارترین دیکتاتوری های نظامی آمریکای لاتین شد و هزاران نفر از مردم این کشور به صورت پنهان یا آشکار توسط حکومت ژنرال پینوشه به قتل رسیدند.

پابلو نرودا، همرزم آلنده، در شعر «با استمداد از والت ویتمن می آغازیم» امریکا را به رغم پیشرفت تکنولوژی، مدرسه تروریست ها خوانده و می گوید:

بی هیچ تاسفی به اجرا درمی آورم

حکم تیرباران جنایتکاری در محاصره

که به رغم سفرهایش به ماه

بر روی زمین، چندان آدم کشته است

که کاغذ از هم می درد و قلم در هم می شکند

تا نام تبهکاری را رقم زند

که از کاخ سفید، مشق آدم کشی می کند.

منابع :

1-    دانشنامه ویکیپدیا

2-    دانشنامه رشد

3-    جام جم آنلاین

4-    پایگاه خبری تحلیلی مستضعفین

/ 0 نظر / 211 بازدید